KARA FATMA KIMDIR?


Kara Fatma (Fatma Seher Erden), 1888 yilinda Erzurum'da dogdu. Balkan, Kafkas ve Kurtulus savasi cephelerinde aktif olarak görevler alarak, adini tarihin sayfalarina altin harflerle, bir Türk kadin kahramani olarak yazdirdi.
Zengin bir çiftçininkizi olan Kara Fatma, kocasinin vefati üzerine Istanbul'a gelerek Kasimpasa semtine yerlesti. Ülkemizin dis düsmanlar tarafindan isgal edildigi o buhranli yillarda sekiz yasindaki yegeniyle beraber Anadolu'ya geçti.(1919)
Milli Mücadele'nin ilk günlerinde Yunanlilarin Anadolu'da icra ettikleri insanlik disi zulmü duyunca, Istanbul'da oturmak agirina gitti ve hemen cepheye kostu. Kadin olmasina ragmen, Vatanin düsman istilasindan kurtulmasi için Sakarya Meydan Savasi ve Baskomutanlik Meydan Savasina katildi. Gösterdigi basarilar neticesinde Üstegmen rütbesine kadar yükselen ilk Türk kadin subayi oldu. Türk Milleti O'na minnet borcunu ödemek üzere Istiklal Madalyasi verdi. Kendisine baglanan emekli maasini almayarak Kizilay'a bagisladi. 1954 yilinda TBMM'ce Tekrar aylik baglandi, bundan bir yil sonra Erzurum'da vefat etti.
Asil ve cesur Anadolu kadini olarak üzerine düsen görevi eksiksiz yapmanin onurunu hep tasidi. O san ve söhret pesinde kosmadi, kendisi ile görüsmeye gelen gazetecileri çok defa geri çevirdi. Yaptigi mücadelenin, gösteris araci yapilmasina izin vermedi. Kimseden en küçük bir maddi talepte bulunmadi. Kendisine Cenab-i Hakk'tan sonsuz Rahmetler bahsetmesini niyaz eder, yeni nesillerimize örnek olmasini temenni ederiz.


©zeynepalp

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !